Головна Бізнес створити легко. Як Прикарпаття стало другим в Україні

Бізнес створити легко. Як Прикарпаття стало другим в Україні

з z.lyubomyr

За даними Офісу ефективного регулювання (BRDO), торік Івано-Франківська область увійшла у трійку лідерів за легкістю ведення бізнесу.

Експерти оцінювали гроші та час, що витрачаються на проходження офіційних процедур. Втім, сказати сьогодні, що вести бізнес в нас легко, ми не можемо. Бо це, чесно кажучи, не зовсім так.

side-business-grow_2560x_resize

Приємний виняток

Торік BRDO оцінював регіони за шістьма компонентами: створення підприємства, одержання дозволів на будівництво, оформлення земельної ділянки, приєднання до електромереж, сплата місцевих податків та електрон­ні сервіси. Як виявилось, найлегше на Франківщині саме створити бізнес – за цим критерієм область отримала 76 балів зі 100. А от далі важче.

Насправді, аби створити підприємство, треба не так багато – принести документи у ЦНАП або до нотаріуса. Також можна зареєструватися онлайн на Порталі державних послуг, але для цього треба мати електронно-цифровий підпис. Реєстрація безплатна, тобто без сплати адміністративного збору. Але, наприклад, нотаріус може брати плату за свої послуги.

Та перед реєстрацією треба ще зібрати пакет документів, а тут роботи більше і без фахівця не обійтись. Адже треба розібратися з організаційно-правовою формою підприємства, видом діяльності, системою оподаткування, частками засновників та їхніми внесками до статутних фондів. Навіть назва має бути підібрана відповідно до вимог закону, бо інакше у реєстрації можуть відмовити.

Щодо решти компонентів рейтингу BRDO, то порівняно з іншими областями на Прикарпатті доволі легко оформити земельну ділянку (58 балів), отримати дозвіл на будівництво (57 балів) та приєднатися до електоромереж (69 балів). З податками та електронними сервісами теж ніби більш-менш. Хоча маємо лише 37 та 35 балів відповідно, більшість областей і до того недотягує.

«Електронні сервіси у загальній картині по країні поки плачевні, – каже заступник голови BRDO Денис Малюська. – Більшість міст так і не зрозуміли, що в цифрову епоху працювати через звичні канали взаємодії з підприємцями – це марнування свого та їхнього часу. Але є приємні винятки. Один з таких – особистий кабінет львів’янина, який вразив зручністю інтерфейсу та обсягом електронних сервісів. Менш просунутим, однак теж далеко непоганим є сайт франківського Центру надання адміністративних послуг. Цього року серед лідерів може опинитися Харків, там функціонал ресурсів для бізнес-аудиторії поки що обмежений, але початок виглядає дуже непогано».

Загалом Івано-Франківська область торік набрала 332 бали із 600 можливих. Однак при цьому ми спромоглися опинитися на другому місці в рейтингу легкості ведення бізнесу. На першому місці Вінницька область – 334 бали, а на третьому Житомирська – 313.

Цьогорічний рейтинг буде опублікований у жовтні, тоді й побачимо, чи вдалося нам втримати позиції.

Головне – ідея

Після реєстрації, як не крути, а бізнес треба розвивати. В цьому напрямку можуть допомогти спеціальні організації. В Івано-Франківську, наприклад, є Центр інформаційної підтримки бізнесу, створений на базі Клубу ділових людей. Там розкажуть, як зробити свій бізнес унікальним та залучити інвесторів.

«Сьогодні є чимало грантових програм, за допомогою яких можна розвивати бізнес, – розповідає керівниця Центру інформаційної підтримки бізнесу Івано-Франківська Христина Савуляк. – Але щоб отримати грант, потрібно мати унікальну ідею, чітко розуміти потреби своїх клієнтів, а також промоніторити роботу конкурентів, аби зрозуміти їхні слабкі сторони».

Нині Центр інформаційної підтримки працює в кількох напрямках. По-перше, вони проводять різноманітні форуми, тренінги, семінари, круглі столи тощо. Як правило, на таких заходах розповідають про успішні кейси, на які підприємці можуть орієнтуватися в майбутньому.

cipb_resize

Власник туристично-інформаційного центру Hutsul Tour (Микуличин) Назар Томашевський розповідає, що брав участь у трьох форумах: «Тренди бізнесу 2018», «Туристичний бізнес як перспектива успіху регіону» та «Туристичний форум».

«Участь у форумах допомогла мені краще розуміти специфіку і настрої ринку, та актуальні бізнес-тренди, – розповідає підприємець. – Я отримав навички проведення нетворкінгу для розвитку власного бізнесу, познайомився з новими партнерами та вже підписав контракт про співпрацю».

Ще один напрямок діяльності Цент­ру – створення якісного бізнес-середо­вища для професійного нетворкінгу. Грубо кажучи, Центр забезпечує комунікацію між підприємствами. І третє – центр надає інформацію підприємцям про нові грантові програми.

«Буває, що підприємці звертаються до нас з проханням порекомендувати їм підрядника або ж допомогти знайти контакти потрібної їм людини, – розповідає Христина Савуляк. – А буває, що потрібно підібрати проєкт чи допомогти написати грантову заявку. Насправді, проблеми у всіх різні. Але тим не менш ми вивчаємо діяльність компанії, так би мовити – проводимо діагностику, а потім надсилаємо керівництву свої рекомендації».

На сьогодні в Центрі працюють над реалізацією проєкту «Франківщина креативна: експортний та інвестиційний потенціал регіону». В рамках цього проєкту надрукують фотокнигу, до якої увійдуть 50 кращих креативних бізнесів Івано-Франківщини.

Цей каталог має допомогти підприємцям популяризувати свою продукцію та залучити інвестиції для розвит­ку бізнесу. Його планують поширити серед українських та іноземних торгово-промислових палат, посольств та міжнародних організацій, фондів, потенційних партнерів, інвесторів тощо. Участь у проєкті для підприємців безкоштовна, витрати покриває грант, наданий Європейським Союзом в рамках ініціативи EU4Business. Заявки приймаються до 5 вересня 2019.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Євроінтеграція працює в Івано-Франківській області”

rfr_ban

Проект фінансується Європейським Союзом», Інституту економічних досліджень та політичних консультацій та Європейської правди

Залишити коментар