Головна Сонячна електростанція «за» і «проти» …

Сонячна електростанція «за» і «проти» …

з z.lyubomyr

 

Сонячна електростанція[1] (СЕС) — інженерна споруда, що перетворює енергію сонячного випромінювання на електричну енергію. Не так давно, ці новітні технології були ще дуже далеко від України. Проте за останні кілька років Сонячна енергетика[2] почала широко застосовуватися оскільки, проблема браку енергетичних ресурсів стає дедалі гострішою, а їхнє використання зросло в сотні разів. Глобальні проблеми з енергоносіями змушують нас шукати нові джерела енергії, а країни  – вкладати гроші відновлювані джерела енергії. Зараз дедалі популярнішим у суспільстві стає переконання у тому, що енергетика майбутнього повинна базуватися використанні сонячної енергії.

Сонце – це величезне, невичерпне і безпечне джерело енергії, а тому ставка на сонячну енергетику повинна розглядатися, в деякій мірі, як безпрограшний вибір для людства. Сьогодні найбільш широке застосування сонячна енергетика знайшла у системах генерації електричного струму  та теплопостачання, що дозволяє значно зменшити використання традиційних енергоресурсів. Сучасна тенденція сприяє значно швидшому розширення сфер використання сонячної електроенергетики як для централізованого вироблення електроенергії на сонячних електростанціях, так і в індивідуальних системах електропостачання громадських і власних будівель. Задля цього у багатьох країнах існують відповідні державні програми, які забезпечують сприятливі умови, в тому числі економічні, для її використання і розвитку. Зокрема в Україні зараз функціонує система стимулювання розвитку відновлюваної енергетики – «Зелений тариф» (детальніше: http://gobrit.org.ua/archives/739#_ftn1)

Світова глобалізація призводить до того, що з кожним роком споживання електроенергії зростає дедалі більшими темпами. Тому зараз багато хто зіткнувся з тим, що старі мережі просто не витримують навантаження, то ж найбільш раціональним виходом з цієї ситуації є — використання альтернативних джерел енергії, зокрема сонячної. Це – один з найбільш перспективних варіантів розвитку альтернативної енергетики в промисловому, господарському та приватному секторах. Для отримання сонячної енергії існують спеціальні станції, котрі перетворюють енергію сонячних променів в електроенергію.
 Почнемо з того, що ж власне собою являє сонячна електростанція? Сонячна електростанція — це фотоелектрична модульна станція, котра складається з фотомодулів (сонячних панелей), інвертора і комплексу різних комутуючих пристроїв (Рис. 1,2). Вироблення електричної енергії відбувається за рахунок того, що фотоелектричний модуль перетворює сонячне світло через фотопанель в електричний струм, котрий є постійним, а інвертор його перетворює і перенаправляє в мережу.

ww1
Рис. 1

ww2

Рис. 2

Розглянемо трохи детальніше, як працює сонячна електростанція. Сонячний модуль – це сукупність поєднаних між собою сонячних елементів, тобто напівпровідникових пристроїв, які перетворюють світлову енергію сонця в електричну. До складу фотоелектричного сонячного модуля входять оброблені моно-кремнієві пластини, вкриті спеціальною сполукою, що витримує будь-які несприятливі погодні умови (град, високі та низькі температури, перепади температур тощо). Кремній – один з найпоширеніших земельних елементів, а це означає, що його видобуток, і запаси вкрай благотворно впливають на собівартість сонячних батарей. Одніїю із основних  переваг сонячної енергії є її екологічна чистота (відсутність будь-яких шкідливих викидів, випромінювань, відходів). Проте, поки що існує один не до кінця вирішений негативний фактор,  похмура погода сильно знижує можливості генерації

На сьогодні є три види фотоелектричних модулів.

 www3 Переваги:

• Високі робочі показники, досягаються за рахунок кремнію високого ступеня очищення.
• Продуктивність монокристалічних сонячних батарей має показник 18 – 23%.
• Компактність. Висока продуктивність дозволяє використовувати меншу площу, відведену для розміщення батарей. При цьому монокристалічні панелі будуть виробляти електроенергії більше, ніж інші елементи.
• Великий термін експлуатації. Виробники таких джерел гарантують, що їхні продукти прослужать мінімум 25 років.

 

Недоліки:

• Висока вартість. Ці елементи стоять відчутно дорожче інших батарей, тому побудова системи з їх участю потребують великих капітальних вкладень.

 ww4 Переваги:

• Прийнятна вартість. Менш витратний метод виробництва полікристалічних сонячних панелей, робить їх вартість набагато привабливіше на світовому ринку.

 

Недоліки:

• Продуктивність. Цей параметр залишає бажати кращого, так як ступінь переробки сонячної енергії в даному випадку рідко перевищує значення 14-18%. Всьому виною низька чистота кремнію.
• Необхідність використання більшого простору. Щоб досягти розрахункової потужності доведеться встановити більше батарей, ніж при використанні монокристалічних панелей.
• Чутливість до високих температур. Багато домішки, що знаходяться в складі полікристала, мають температурний поріг, при досягненні якого в них починають відбуватися певні хімічні реакції. Природно, ця особливість позначається на термінах служби батареї.

 

 ww5 Переваги:

• Низька собівартість виробництва по відношенню до модулів з моно-, і полікристалів. Низька собівартість – низька вартість для кінцевого споживача.
• Приємна естетика, сформована однорідністю напилення кремнію.
• Стійкість до нагрівання. При високих температурах, плівкові батареї зберігають первісну продуктивність, завдяки чому їх можна назвати стабільними і універсальними – підходящими для різного клімату.

 

Недоліки:

• Вимагають більшої площі для установки
• Площа покриття. Потрібно встановити більше батарей для досягнення запланованих потужностей електростанції. • Додаткові витрати. Важливо відзначити, що зміст електростанції тонкоплівкових елементів, це не тільки витрати на їх придбання, але і витрати пов’язані з купівлею опорних конструкцій, кабелю та інших витратних матеріалів.
• Малий експлуатаційний термін.

 

 

Модулі можна розміщувати на дахах будинків, офісів, гаражів або будь-яких інших поверхнях, також можливе використання модулів замість покрівлі будинку або разом з нею.

Контролер заряду – пристрій, призначений для управління режимами заряджання та розряджання акумуляторних батарей. Контролер заряду відіграє важливу роль в експлуатації системи; регулює заряд акумуляторів (що сприяє збільшенню терміну експлуатації об’єкта).

Акумулятор – слугує для зберігання заздалегідь накопиченої енергії; акумуляторні батареї розраховані на досить велику кількість циклів заряджання-розряджання, приблизно від 5 до 10 років. Спеціальні акумулятори закритого типу (гелеві), які не потребують обслуговування, мають термін експлуатації до 15 років, що значно спрощує процес обслуговування установки. Нарешті, інвертор – пристрій, що перетворює постійний струм напругою 12 В у змінний струм напругою 220 В. Саме інвертор дає змогу живити електроенергією різні види електронної апаратури, комп’ютери, факсимільні апарати, аудіоапаратуру та інші види електрообладнання, а також прилади освітлення.

 

 ww6

 ww7

 

 

Чи варто зіставляти недоліки сонячних електростанцій із перевагами, адже енергетична незалежність і збереження довкілля – безперечно важливіші пріоритети. Сучасною тенденцією є швидке розширення сфер використання сонячної електроенергетики як для централізованого вироблення електроенергії на сонячних електростанціях, так і в індивідуальних системах електропостачання громадських і власних будівель. Науковці безупинно працюють над вдосконаленням та розробкою   «сонячних» технологій намагаючись мінімізувати недоліки. Частка сонячної енергетики в загальному балансі енергетики, з кожним роком показує позитивну динаміку, що зайвий раз доводить перспективність цього виду енергетики.  Ефективність “зелених” технологій поступово зростає, а вартість їх знижується. В світовому вимірі, попит на такий продукт, як  електрична енергія тільки зростає, відповідно буде зростати і пропозиція на ринку.  Отже виробництво енергії з мінімальним впливом на природу, стає дедалі актуальнішим та прибутковішим, адже сьогодні світова спільнота переживає енергетичну кризу.

Все ж, не зважаючи на всі позитивні сторони «сонячної енергетики» державний регулятор у сфері енергетики (НКРЕКП), нещодавно зробив досить неочікувану заяву. Як повідомляє одне із відкритих джерел, –

… З українців, які використовують альтернативні джерела енергії, такі як сонячні батареї, стягуватимуть штрафи.

Про це повідомив керівник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк.

За словами Вовка, власників сонячних панелей відключатимуть від мережі.

Крім того, власників індивідуальних сонячних панелей (потужністю до 30 кВт) також каратимуть і чималою сумою. Йдеться про штрафні санкції за ввезення в Україну контрабандних комплектуючих. Власників панелей планують змусити повернути гроші, які отримали по “зеленому” тарифу.

Провідні експерти на профільному ринку говорять, що 40% наявних в державі комплектуючих для СЕС потрапили з порушенням законодавства. Сконцентровано увагу на дорогих інверторах, які перетворюють постійний струм в змінний.

НКРЕКУ, якою керує Дмитро Вовк, планує відключати від мережі власників сонячних панелей, які відмовляються повертати незаконно отримані гроші за “зеленим” тарифом.[3]

Джерело: m.znaj.ua

Шкода,  що в даній, досить важкій,  економічній ситуації замість допомагати ініціативним людям робити успішні кроки задля досягнення нашою країною енергетичної незалежності та покращувати екологічну ситуацію, влада чомусь хоче «монополізувати» Сонце.

[1] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BD%D1%8F%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%96%D1%8F

[2] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BD%D1%8F%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0

[3] http://online.te.ua/2018/01/17/bozhevillya-ukrayintsiv-yaki-mayut-sonyachni-paneli-shtrafuvatymut-i-vidklyuchatymut-vid-merezhi/

Залишити коментар