Головна ЯК ПРАВИЛЬНО РОЗРАХУВАТИ, СКІЛЬКИ СВІТЛА ПОТРІБНО В БУДИНКУ(ПРИМІЩЕННІ) – ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ

ЯК ПРАВИЛЬНО РОЗРАХУВАТИ, СКІЛЬКИ СВІТЛА ПОТРІБНО В БУДИНКУ(ПРИМІЩЕННІ) – ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ

з z.lyubomyr

На фоні популярної політики економії енергоресурсів, одним з перших та досить дієвих кроків – є впровадження енергозберігаючих технологій в освітлення внутрішніх інтер’єрів будинків і квартир. Сьогодні на заміну «традиційним», енерговитратним лампам (розжарювання і люмінесцентним) приходять сучасні, більш енергоощадні та надійні (гарантія на продукцію) – світлодіодні джерела світла, представлені різними видами ламп, світильників та прожекторів, різними по потужності і призначенню. Основними перевагами світлодіодних джерел світла є:

 • в світлодіодних світильниках (лампах), відсутнє мерехтіння, інфрачервоне і ультрафіолетове випромінювання, тому їх застосування абсолютно нешкідливе для очей;
 • світлодіодні джерела світла, не містять в своїй конструкції шкідливих речовин, виділяють дуже малу кількість тепла і є стійкими до механічних пошкоджень, термін служби яких становить – понад 50 тис. годин;
 • світловіддача ламп з світлодіодів в 10 Вт – 15 Вт, відповідають параметрам ламп розжарювання, потужністю 75 Вт – 100 Вт;
 • конструктивне виконання світлодіодних ламп, відповідно до існуючих стандартів, забезпечує можливість їх використання в уже існуючих світильниках, бра і прожекторах тощо.

Розрахунок світлодіодного освітлення квартири ґрунтується на певних нормах освітленості того чи іншого приміщення. Тому, щоб підрахувати, скільки необхідно світлодіодних ламп, в даній статті ми наведемо один із способів, який не забере у вас багато часу, та не змусить вдивлятися в ДБНУ і таблиці в пошуках потрібних коефіцієнтів. Ми розповімо, як можна приблизно, за допомогою спрощеної швидкої методики, розрахувати необхідну для комфортного освітлення приміщення (кімнати) кількість ламп. Весь розрахунок – це 2 кроки за 2 хвилини. Все швидко і просто!

Для початку нам потрібно знати, що освітленість вимірюється в люксах (Лк), а величина світлового потоку – в люменах (Лм). Знову ж таки, даний метод розрахунку освітленості дозволяє нам не розбиратися у взаємозв’язках і хитросплетіннях цих величин для того, щоб вибрати правильні світильники і кількість ламп для приміщення (кімнати).

Етапи розрахунку:

 1. Розрахунок необхідного світлового потоку на кімнату (приміщення).
 2. Розрахунок необхідної кількості ламп на кімнату (приміщення).
 3. Розрахунок необхідного світлового потоку на кімнату (приміщення).

Формула розрахунку світлового потоку в люменах (Лм):
СП (світловий потік) = А * Б * В; 

де:
А – нормативне значення освітленості приміщення (кімнати), представлено нижче в таблиці;
Б – площа приміщення (кімнати) в м.кв .;
В – коефіцієнт висоти стелі (до 2,7 м – 1,0; 2,7-3,0 м – 1,2; 3,0-3,5 м – 1,5; 3,5-4,0 – 2,0);

Таблиця №1: Нормативні показники освітленості приміщень / кімнат, згідно ДБНУ:

Типи офісних приміщень Норма освітленості,

згідно ДБНУ, Лк

Типи житлових приміщень Норма освітленості,

згідно ДБНУ, Лк

Офіс загального призначення з використанням комп’ютерів 300 Житлова кімната, кухня 150
Офіс в якому здійснюються креслярські роботи 500 Дитяча кімната 200
Зал для конференція, переговорна кімната 200 Ванна кімната, санвузол, душова, квартирні коридори і холи 50
Екскалатор, сходи 50-100 вбиральня 75
Хол, коридор 50-75 Кабінет, бібліотека 300
Архів 75 сходи 20
Підсобні приміщення, комора 50 Сауна, басейн 100

 

 1. Розрахунок необхідної кількості ламп на кімнату (приміщення).

Отже, ми визначили необхідну величину світлового потоку. Тепер ми можемо розрахувати необхідну кількість ламп на кімнату (приміщення). Нижче представлена ​​таблиця, в якій ви можете підібрати кількість ламп для приміщення (кімнати) і порівняти основні популярні типи ламп по їх характеристикам світового потоку і співвідношенню потужностей.

 

Таблиця №2: Вибір типу і кількості ламп по світловому потоку (освітленості).

 

Типи лампочок

ЛОН КЛЛ LED
Мінімальний показник світіння
(Lumens)
450LM 40W 9W to 13W 4W to 5W
800LM 60W 13W to 15W 6W to 8W
1100LM 75W 18W to 25W 9W to 13W
1600LM 100W 23W to 30W 16W to 20W
2600LM 150W 30W to 55W 25W to 28W

Дані, представлені в таблиці приблизні, в залежності від виробника, вони можуть відрізнятися.

 Ще кілька невеликих порад з розрахунку світлового потоку і вибору кількості ламп:

 • Пам’ятайте, що БНіП розроблялися в радянські часи. У той час про здоров’я громадян (мається на увазі очі) не дуже-то дбали, не кажучи вже про комфорт перебування в приміщенні або роботи в ньому. Так що, не зайвим буде додати невеликий коефіцієнт запасу в розрахунок вашої освітленості (світлового потоку).
 • Якщо у вас в кімнаті більше ламп, ніж потрібно – ви завжди зможете відключити деякі з них.
 • Пам’ятайте про те, що поверхні мають властивість відбивати світло. Чим світліша поверхня – тим більше світла вона відбиває, чим темніша – тим менше світла від неї відбивається. Світло, яке відбивається від поверхні теж світло, тобто відбите світло теж освітлює приміщення. Якщо у вас в кімнаті, або приміщенні переважають темні тони – варто збільшити показник світлового потоку при підборі ламп, так як темні поверхні приміщення поглинуть велику кількість світла.

Таблиця №3: Коефіцієнт відбиття світла.

Коефіцієнт відбиття світла
Н, висота приміщення S, площа приміщення, м 2 Колір приміщення
Світлі тони Середні тони Темні тони.
<3м до 20 0,75 0,65 0,60
до 50 0,90 0,80 0,75
до 100 1,00 0,90 0,85
3-5м до 20 0,55 0,45 0,40
до 50 0,75 0,65 0,60
до 100 0,90 0,80 0,75
5-7м до 50 0,55 0,45 0,40
до 100 0,75 0,65 0,60

Та все ж таки, це ще не всі аспекти, які потрібно враховувати для того, щоб освітлення нашої оселі, чи офісу, чи інших приміщень було не тільки енергоощадним, а й комфортним для того чи іншого виду нашої діяльності.

Чи замислювалися ви коли небудь над тим,  чому в одних приміщеннях вас відразу хилить в сон, а в інших –  хочеться активно працювати? Справа в тому, що яскраве світло сприяє бадьорості і активності, а світло менш яскраве (тепле)    налаштовує на спокій і відпочинок. Рівень освітлення може бути скорегований відносно необхідності: в робочих зонах світла потрібно набагато більше, ніж в місцях для відпочинку. Давайте розберемося, як правильно розрахувати необхідну потужність освітлення!

u1

Отже, перш за все потрібно визначитись із функціоналом того чи іншого приміщення. Тому приступати до розрахунків потрібно чітко розуміючи, які функції виконують кімнати в вашому домі. Найяскравіше освітлення потрібно в дитячій кімнаті, а також в кабінеті і на кухні, адже тут відбуваються ігри і робочі процеси. Досить яскраве світло слід забезпечити також у  вітальні та ванній кімнаті. Більш м’яке (тепле) освітлення буде доречним для спальні чи іншої відпочинкової зони, а найменш яскраве світло буде доречним для передпокою, туалету або комори.

Врахувати також потрібно і той факт, що одне і те ж приміщення може виконувати різні функції в залежності від часу доби і ситуації. Наприклад, у вітальні, коли всі домашні в зборі, або прийшли гості, необхідне яскраве світло; зате у вечірній час, коли ви дивитеся телевізор або готуєтеся до сну, комфортніше буде при приглушеному світлі. У дитячій кімнаті та кабінеті, крім загального світла, важливо передбачити також додаткове освітлення робочих зон. Отож, проводячи розрахунки освітлення кожної із кімнат, важливо прорахувати максимальні можливості змінювати кількість та якість світла за потребою, адже сучасні системи освітлення дають нам досить широкий діапазон можливих світлових рішень.

u2

Тепер, коли ви розумієте, скільки і якого світла потрібно у кожній з кімнат, можна приступити безпосередньо до цифр. Для цього можна використати матеріали, подані у таблицях вище, чи скористатися додатком на вашому смартфоні.

Та все ж, щоб домогтися максимально збалансованого і рівномірного освітлення вашої оселі, потрібно:

 • використовувати джерела світла різного виду (загальні стельові світильники і місцеві, або декоративні – торшери, бра, настільні лампи, лампи під навісними шафами на кухні, або на дзеркалі у ванній кімнаті);
 • використовувати димери для плавного регулювання потужності освітлення;
 • вибирати люстри з плафонами з матового скла – вони рівномірно розсіюють пом’якшене світло по всій кімнаті;
 • використовувати світильники точкового освітлення для додаткового освітлення робочих зон;
 • обов’язково враховувати кількість природного освітлення.

Виконуючи розрахунки, краще трохи завищувати кількість і потужність ламп, створюючи додатковий резерв освітлення.

Постійне зростання цін на електроенергію, зробило питання економії витрат електроенергії на освітлення досить пріоритетним. Тож для попередньої оцінки економії енерговитрати пропонуємо наступну таблицю.

Розрахункова таблиця економії електроенергії, по оселі – 2-кімнатна квартира.

Лампа розжарювання Енергоощадна Led-лампа
Лампа розжарювання – 60 Вт Енергоощадна Led-лампа – 8 Вт
Кількість ламп – 16 шт. Кількість ламп – 16 шт.
Споживана потужність(загальна)   – 960 Вт Споживана потужність(загальна) – 128 Вт
Ресурс роботи ламп – 1000 год. Ресурс роботи ламп – 50000 год.
Кількість годин роботи в добу – 6 годин Кількість годин роботи в добу – 6 годин
Сумарне споживання електроенергії (всіх ламп) в день – 5,76 кВт Сумарне споживання електроенергії (всіх ламп) в день – 0,77  кВт
Сумарне споживання електроенергії (всіх ламп) за 30 днів – 172,8  кВт Сумарне споживання електроенергії (всіх ламп) за 30 днів – 23,1  кВт
Вартість електроенергії, з ПДВ (станом на грудень  2017)  – 1,68  грн. Вартість електроенергії, з ПДВ (станом на грудень  2017)  – 1,68  грн.
Гарантія на лампи – відсутня. Гарантія на лампи – 2 роки.
Сумарні витрати на електроенергію (всіх ламп)  за  30 днів 290,3  грн. Сумарні витрати на електроенергію (всіх ламп)  за  30 днів 38,8 грн.
Сумарні витрати на електроенергію (всіх ламп)  за  рік 3532 грн. Сумарні витрати на електроенергію (всіх ламп)  за  рік 472 грн.

Щомісячна економія – від 251,5 грн.

Щорічна економія складе – від 3060 грн.

Середня вартість Енергоощадної  Led-лампи – 1 шт. – 40 грн. х 16шт. = 640 грн.

Термін окупності, (без урахування закупівлі та заміни Лампи розжарювання – 60 Вт протягом року) складе 3 місяці.

Тепер ви знаєте, як розрахувати кількість джерел світла для різних приміщень, який тип світла і в яких зонах вашої оселі його розташовувати. Наскільки ж точний буде Ваш розрахунок загального освітлення, залежить від Ваших вимірювань. Показник економії коштів та спожитої електроенергії  буде змінюватись в залежності від типу об’єкту освітлення (квартира, офіс, складське приміщення, двір, стоянка і т.д.), а також від кількості годин роботи джерел освітлення.

То ж успіхів Вам!

Залишити коментар