Головна Енергоощадне освітлення – один із багатьох кроків до ефективного використання енергоресурсів

Енергоощадне освітлення – один із багатьох кроків до ефективного використання енергоресурсів

з z.lyubomyr

Ефективне використання енергоресурсів, на сьогоднішній день, є не тільки дуже важливим, а й навіть необхідним аспектом повсякдення для кожного з нас. При чому це поняття вже не обмежується одним лише заощадженням коштів на використанні тепло- та енергоносіїв, зараз воно набирає актуальності через дефіцит основних енергоресурсів, зростаючу вартість їх добування, а також точки зору збереження екології та сталого розвитку громади.

Розглядаючи поняття енергоефективності, розумієм, що це не лише «енергозбереження», тобто економія енергії у повсякденному житті, а й  раціональне використання енергетичних ресурсів, доступних кожному, з метою їх збереження, це корисна та ефективна витрата енергії.

 

1

Джерело малюнку: http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/publish/article?art_id=245242724

Аналізуючи статистичні дані Міністерство Енергетики та Вугільної Промисловості України, подані на цьому слайді, можна зробити попередній висновок про те, що рівень споживання електроенергії у нашій країні є досить високий. А це в свою чергу говорить про те, що питання енергоефективності та енергозбереження, саме на часі.

Одним із найдоступніших методів економії електроенергії є енергоощадна поведінка: вчасне вимикання світла та побутових приладів(використання освітлювальних приладів лише за необхідністю), використання світлих кольорів в інтер’єрі та ін.

Оптимізація джерел світла – ще один метод економії, який пропонує: оптимальне розміщення джерел штучного світла (місцеве, направлене освітлення), підвищення світловіддачі наявних джерел світла (заміна люстр, відбивачів тощо), використання приладів управління освітленістю (датчики  руху, акустичні та сутінкові датчики, таймери,  регулятори яскравості тощо), встановлення інтелектуальних систем управління освітленням.

Ефективне використання енергії призводить до її економії, скорочення виплат по рахунках за комунальні послуги і захисту навколишнього середовища. Як наслідок, зменшується споживання енергоресурсів.

Використання енергозберігаючої лампочки є одним із найбільш практичних прикладів енергоефективності в дії. Адже згідно зі статистичними даними, до 30 % електричної енергії втрачається на освітлення приміщень. Led-лампа зазвичай використовує у 8 – 10 разів менше електроенергії (ефективність сучасних світлодіодних ламп досягає 70 – 80 Лм/Вт і вище), ніж звичайна лампа розжарювання, продукуючи такий же самий світловий потік. Водночас, окрім економних LED-ламп та LED-світильників, які на даний час є одним із найпопулярніших рішень для освітлення. Дедалі більшого поширення набуває використання додаткових пристроїв регулювальної автоматики, що дозволяє в свою чергу додатково мінімізувати витрату електроенергії на освітлення –  шляхом його вмикання лише за певних умов (темна пора доби, реагування на рух, звук, інфрачервоне випромінювання об’єкта, тошо), регулюючи при цьому тривалість ввімкнення.

 

2

Якщо трішки деталізувати дану таблицю, то можемо виділили для себе позитивні та (чи) негативні сторони користування енергоощадними LED-лампами.

Переваги LED-ламп (світлодіодних)

 • Низьке енергоспоживання: 10 % енергії, яку б використала лампа розжарювання, та не більше 50 % від споживання люмінесцентних ламп.
 • Тривалий час експлуатації: до 50 000 годин.
 • Високий ресурс стійкості: ударна та вібраційна витривалість, стійкість до низьких температур.
 • Можливе регулювання інтенсивності освітлення: сумісні з регуляторами яскравості, вимикачами з підсвіткою, датчиками руху, фотоелементами, таймерами тощо.
 • Низька робоча напруга.
 • Низькі витрати на експлуатацію освітлюваних приладів: за рахунок не частої заміни, відпадає потреба в додаткових спеціалістах.
 • Екологічна і протипожежна безпека.
 • Не викликає втоми очей (відсутність мерехтіння).
 • Відсутня необхідність спеціальної утилізації.
 • Різні варіанти потужності (можна обрати будь-яку).
 • Максимальний світловий потік досягається одразу після вмикання.
 • Високий рівень передачі кольору.

 

Недоліки LED-ламп (світлодіодних)

 1. Світловий потік, вказаний на упаковці, не завжди відповідає реальній світловіддачі та з часом знижується.
 2. Значне скорочення терміну служби у  герметично закритих корпусах та приміщеннях з підвищеною вологістю.

Варто зазначити, що на сьогодні інтенсифікація енергозбереження стає одним з основних методів для подолання значної диспропорції в економічному розвитку України та провідних країн ЄС. А це, в свою чергу, зумовлює потребу використовувати енергоощадні рішення, не тільки на рівні приватного житла, а й на рівні міст, містечок та сіл. Мова йде, зокрема, про вуличне освітлення, котре також має стати комфортним та енергоощадним. Освітлення вулиць є одним з важливих критеріїв не тільки безпеки руху, а й безпеки в цілому. Воно  також створює вечірній вигляд наших міст і містечок. З огляду на теперішній стан зовнішнього освітлення, необхідно визнати, що він, за невеликим винятком, є незадовільним для великих міст і фактично критичним для районних центрів, селищ та сіл. Більше 80% вуличних світильників не відповідає вимогам сучасних нормативів, тобто їх ефективність, як джерел світла є вкрай низькою. А це в свою чергу призводить до додаткової витрати електроенергії. Основною причиною такого стану є: експлуатація старих, фізично зношених світильників (характеристики відбивачів і розсіювачів значно знизились); використання в світильниках малоефективних джерел світла (ламп розжарення і ламп ДРЛ). Реальною можливістю підвищити рівень освітленості, зменшуючи при цьому енергоспоживання можливо за рахунок: заміни світильників з лампами розжарення і ДРЛ на LED-світильники.

Досягнутий на сьогодні прогрес в розвитку джерел світла надає нам можливість не тільки покращити освітлення наших осель, вулиць, населених пунктів, а й значно знизити рівень споживання електроенергії, шляхом використання інноваційних рішень, заощаджуючи власні кошти. Тільки технічно правильно організоване розташування джерел світла зможе забезпечити комфортну атмосферу для життєдіяльності людини. Все ж варто пам’ятати, що якими б досконалими освітлювальними приладами не було оснащене наше житло, двір чи вулиця – бажаного ефекту можна досягти лише в разі їх правильного застосування. Тому дуже важливо відповідально підходити до питання освітлення.

Залишити коментар