Головна ПАТ “Укрнафта” про розподіл рентної плати

ПАТ “Укрнафта” про розподіл рентної плати

з z.lyubomyr

Укрнафта присутня в багатьох регіонах країни і працює з багатьма місцевими громадами. Деякі з них більш заможні, деякі менш. Але всі вони повинні мати право на частку податків, які уряд отримує від нафтогазових компаній. Наразі 100% рентної плати за користування надрами для видобування нафти та газу іде в державний бюджет, оминаючи місцеві бюджети.

Вчорашня дискусія в комітеті Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу щодо законопроекту №3038 вказує на те, що в цієї проблеми може з’явитись рішення. Законопроект ініційований Olga Bielkova та іншими депутатами пропонує розподіляти доходи від рентної плати: 5% піде в місцеві бюджети, 95% – в державний. Ці 5% пропонується розділити між бюджетами області, району та міста/села. Місцеві громади отримають частку в 2%, область та район по 1,5%.

14615602_964899533655267_5016407445206479132_o

Укрнафта підтримує цю пропозицію. Ми вважаємо, що місцеві громади заслуговують на ще більшу частку цих грошей, але це рішення – гарний початок. 5% – це приблизно 2 млрд гривень додаткових надходжень до місцевих бюджетів. Ці гроші можна спрямувати на дороги, лікарні, школи або на заходи, які зменшать залежність громад від нафтогазового бізнесу. Існують справедливі побоювання щодо цільового використання цих коштів. Але рішення цієї проблеми – це більша прозорість процесу прийняття рішень та залучення до нього громадян, а не відмова від ідеї розподілу надходжень від рентної плати. Такий підхід відповідає прагненню уряду до більшої децентралізації, коли на місцевий рівень передаються повноваження і відповідальність за рішення, але також і ресурси для їх реалізації.

Ми знаємо, що місцеві громади підтримують ідею розподілу рентної плати. До речі, багато хто з нафтогазових компаній також підтримує цю пропозицію – їхній бізнес в багатьох аспектах залежить від рішень місцевих громад. Проте приймаючи рішення про розподіл рентної плати, уряд має потурбуватись і про те, щоби забезпечити стабільність податкових надходжень від нафтогазового бізнесу.
Ставка ренти за користування надрами для видобутку нафти в Україні складає 45% – це найвищий рівень оподаткування серед країн цього регіону. Низькі ціни на нафту і високі податки це погане поєднання як для компаній, які вже працюють в країні, так і для нових інвесторів. Зниження ренти на нафту до 29%, тобто до рівня ренти на газ, або навіть більш радикальне скорочення ставки рентної плати дасть можливість нафтовим компаніям інвестувати в збільшення видобутку вуглеводнів, залучить нові інвестицій в цю галузь, а також забезпечить стабільність і зростання податкових надходжень.

Асоціація газовидобувних компаній України, Нафтогаз України – Naftogaz та ПАТ Укргазвидобування.

Залишити коментар